2013.08.21. 18:45, Jolie

Ernesto Che Guevara a trtnelem egyik legrdekesebb s legvitatottabb megtls szemlyisge. Mindssze 39 vet lt, mgis risi hatst gyakorolt szmos orszg letre, mg mindig jelennek meg rla knyvek s filmek, s halla utn tven vvel ugyanolyan heves indulatokat kelt, mint letben.
A dl-amerikai, valamint a fggetlensgkrt harcol orszgok laki szmra egy tkletes hs s pldakp, szabadsgharcos s az szintesg mintakpe, mikzben az amerikai kormny s a Miamiban l kubaiak szmra egy vrengz tmeggyilkos – annak ellenre, hogy ezeket a vdakat sosem sikerlt hitelt rdemlen bebizonytani.
Ernesto Guevara de la Serna 1928. jnius 14-n szletett Rosario-ban, Argentnban, Celia de la Serna y Llosa s Ernesto Guevara Lynch els gyermekeknt. Kt hga s kt ccse kvette a sorban.
A Guevara csald knyelmes letet lt, noha idnknt takarkoskodniuk kellett. Gyakran fogadtak vendgeket az irodalmi s a kpzmvszeti letbl, s a baloldali mozgalmak harcosai mindig menedket tallhattak nluk.
A kis Ernesto-nl kt ves korban jelentkeztek az els asztmarohamok s lete vgig szenvedett tlk. Tbbszr is kltzkdtek, hogy a kisfi egszsgnek megfelel vidket talljanak.
Az asztma ellenre Ernesto lelkesen sportolt, futott, szott, focizott s rgbizett – a rgbimeccseken nagy hrnvre tett szert heves jtkstlusval (mikzben egy bartja a plya szln kvette, az inhall kszlkt szorongatva, hogy kznl legyen, ha a fit elkapja egy roham). Nagy biciklitrkat tett, hogy felfedezze a szlhazjt.
Egy ideig otthon tanult, mvelt desanyja tantotta s tle tanult meg franciul is (mr tindzserkorban eredetiben olvasott s szavalt francia verseket). Az apja sakkozni tantotta s 12 ves kortl versenyeken vett rszt. Szenvedlyesen olvasott, nemcsak szpirodalmi, hanem filozfiai s politikai mveket is a vilg legklnbzbb szerzitl.
1948-ban a Buenos Aires-i orvosi egyetemen kezdett el tanulni, kt v mlva pedig els biciklitrjra indult – 4500 kilomtert megtve fedezte fel szak-Argentnt. 1951-ben egyik bartjval, Alberto Granado-val motorra pattant s bejrtk Dl-Amerika tbb orszgt (Chile, Peru, Kolumbia, Venezuela, Panama). A motor mg Argentnban lerobbant, gy klnfle kalandos mdokon utaztak, megismertk az ott l emberek lett, nyomort, a klnbz indin kultrkat (annyira lenygzte Machu Picchu, hogy ksbb is visszatrt oda), majd Peruban a San Pablo-i lepratelepen dolgoztak egy ideig. A fiatal Ernesto mr itt megmutatta embersgt s rzkenysgt. Keszty nlkl fogott kezet a betegekkel, beszlgetett s focizott velk, gy bnt velk, mintha egszsgesek lettek volna.
Ezekbl az lmnyekbl szletett Ernesto The Motorcycle Diary cm naplja – felntt lete sorn mindig gondosan naplt vezetett – (s amelybl 2004-ben film kszlt, A motoros naplja cmmel, Gael Garca Bernal fszereplsvel).
Az t vgn Miamiban tlttt hsz napot, majd visszareplt Buenos Aires-be, letette a vizsgit s megszerezte az orvosi diplomjt.
1953. jlius 7-n ismt tnak indult, ezttal egy msik bartja trsasgban. Bejrta Bolvit, Perut, Ecuadort, Panamt, Costa Rict, Nicaragut, Hondurast s El Salvadort. (Errl az trl is megjelent naplja.)
Guatemalban rszt vett a sikertelen forradalomban, amely megprblta lerzni magrl az amerikai uralmat. Itt ismerte meg Hilda Gadea Acosta-t, a perui baloldali politikai aktivistt, akivel remek kapcsolatot alaktott ki, a bartsgbl pedig szexulis kapcsolat lett. Hilda teherbe esett, gy sszehzasodtak 1955 szeptemberben, majd 1956. februrjban megszletett a lnyuk, Hildita. A hzassg hamar megromlott.
A levert forradalom utn Mexikba kellett meneklnik – Ernesto orvosknt s kutatknt kezdett dolgozni s itt tallkozott kubai menekltekkel, akik Fidel Castro-rl s a fstbe ment 1953. jlius 26-i Moncada laktanya elleni tmadsrl beszltek neki. Ksbb magval Castro-val is szemlyesen tallkozott, tbeszlgettk az jszakt, egy letre szl bartsg szletett s kzben Ernesto rjtt, hogy a kubai forradalom az gy, amirt harcolni akar.
[Az USA elnyoms alatt tartotta a dl-amerikai orszgokat, kizskmnyolta ket, mikzben a bbjaik ltek a miniszterelnki szkekben. Kubt Kolumbusz fedezte fel, vszzadokig a spanyolok tartottk az uralmuk alatt, elhordtk a kincseit, rabszolgkat hoztak, hogy a cukornd-ltetvnyeken dolgozzanak s a cukorkszts embertelen munkjt vgezzk – a kubai cukor elsrangnak szmtott. Ksbb a kubaiak lerztk a spanyol igt, de akkor az amerikaiak ltek a nyakukra. Bbjuk, Batista rmester uralkodott a szigetorszgban, mikzben Havannbl luxusbordly lett, tele prostitultakkal, kaszinkkal s mulatkkal, ahol a gazdag hollywoodi filmsztrok s amerikai zletemberek mulattak – mikzben a kubaiak tbbsge hezett s nyomorgott.]
Ernesto lett a csapat orvosa. Egy eldugott farmon gyakorlatoztak, meneteltek, edzettek s egy szakember, Alberto Bayo generlis segtsgvel kszltek fel a gerillaharcra. Ekkor kapta a Che becenevet – a sz jelentse „h, te” s az argentin emberek gyakran hasznljk beszd kzben.
1956. november 25-n a Granma nev reg jachton indultak Mexikbl Kubba – nyolcvankt katona zsfoldott ssze a negyedannyi szemlyre tervezett hajn. Amikor partra szlltak, Batista emberei mr vrtak rjuk, replgpekrl lttk a vdtelen harcosokat s csak 22 embernek sikerlt lve elvergdnie a biztonsgot nyjt Sierra Maestra hegyei kz.
sszeszedtk magukat s lassan kiptettk a gerillahlzatukat. Rendszeresen tmadtk Batista egysgeit, egyre tbb gyzelmet arattak, sikerlt egyre tbb embert toborozniuk, Che a katonatrsait s az tjukba kerl kubaiakat gygytotta, jsgot nyomtatott s megszervezte a Radio Rebelde-t, amely rendszeresen sugrozta az adsait – mg Kubn kvl is fogni lehetett a lzadk hreit s Che beszdeit.
Che, mint a hajt s lete sorn szmtalan alkalommal, tbb komoly asztmarohamot lt t – ilyenkor pihennie kellett, de a pihenst olvassra s tanulsra fordtotta. Nem kmlte magt s csak akkor pihent, amikor mr minden ereje elhagyta. A hegyekben megismerte a kubai szegnyparasztok lett, ltta, hogy nincsenek iskolk, sem orvosok, nincs ram, s hogy az emberek tbbsge rstudatlan. Cljnak tzte ki az rstudatlansg felszmolst s az egszsggyi szolgltatsok fejlesztst. maga tantotta rni-olvasni nhny embert s a harctren az ellensg sebesltjeit is kezelte.
Az rulk s a dezertrk a kubai forradalomban is jelen voltak. Az egyik rult, aki beismerte, hogy Batista embereit vezette volna a lzadk nyomra, maga Che vgezte ki egy pisztolylvssel – tbb kivgzst is sajt kezleg hajtott vgre. Ekkor kezdtek el terjedni a hr Che brutalitsrl s kegyetlensgrl, noha emberei az letket adtk volna rte, mivel igazsgos, szinte, btor embernek, tehetsges katonnak s vezetnek tartottk. Hallt megvet btorsgrl tbb trsa is beszmolt s mg az ellensg elismerst is kivvta – ahogyan az a tny is, hogy Batista sebeslt katonit polta.
A lzad sereg hrom hadoszlopra oszlott s a fvros fel igyekezett. Che Santa Clara vrost vette be 1958 decemberben, (mikzben az ellensges rdiadk azt harsogtk, hogy Che meghalt az tkzetben), majd Havannba indult. Santa Clara-ban ismerte meg Aleida March-ot, a fiatal harcos, akivel egymsba szerettek.
A Santa Clara-i gyzelem hallatn Batista elmeneklt az orszgbl, ahogyan szmtalan kubai is, aki az amerikai uralom segtje volt. A menekls mig folytatdik – sokan nem szimpatizlnak Castro vezetsvel.
1959. janur 2-n Che Havanba rkezett, 8-n pedig Castro is elrte a vrost – a forradalom gyztt, a lzad hadsereg volt egsz Kuba.
Che megkapta a kubai llampolgrsgot, (ezt a megtiszteltetst rajta kvl csupn egyetlen ember kapta meg, a spanyol elnyoms ellen harcol Gmez tbornok) elkezdte rni a Guerrilla Warfare cm knyvt (s a forradalomrl is rt beszmolt, Reminiscences of the Cuban Revolutionary War cmmel), majd jnius 2-n pedig, amint lezrult a vlsa, felesgl vette Aleidt. Ngy gyermekk szletett s a kis Hildita is velk maradt.
t hnapra lett a La Cabaña brtnerd vezetje, felgyelte az rulk s hbors bnsk pereit, noha a kivgzsek nagy rsznl nem volt jelen. Az amerikai propaganda szerint maga vgzett ki embereket, vlogats nlkl, nagy lvezettel – erre azonban nincs hitelt rdeml bizonytk.
Ezutn Kubban letbe lpett a fldreform, majd a kommunista elktelezettsg Che hrom hnapos vilg krli tra indult, hogy kereskedelmi kapcsolatokat kssn s bartokat szerezzen a forradalmi Kubnak.
Az USA nem adta fel a harcot, igyekezett megakadlyozni, hogy az j Kuba letben maradjon s bartsgokat kssn. Embargt vezetett be, nem volt hajland felvsrolni a kubai cukrot (noha eddig a termels legnagyobb rszt vettk meg), tbb mernyletet terveztek s kiviteleztek Castro ellen, s 1960. mrcius 4-n felrobbant egy francia teherhaj, a La Coubre, amely Belgiumbl hozott fegyvereket Kuba szmra. 76 ember meghalt s tbb szz megsebeslt a robbansban – Che is rszt vett az polsukban, majd rszt vett a megemlkezsen. Ott ksztette rla a leghresebb fnykpet Alberto Korda.
Novemberben Che lett a nemzeti bank elnke s a pnzgyminiszter – pr hnappal korbban kapta meg az ipargyi minisztriumot. Az jabb munkk jabb tanulssal jrtak – naponta matematikt s kzgazdasgtant tanult. Emellett jabb cikkeket rt, beszdeket tartott, hogy elmozdtsa az orszg fejldst s az eltletek felszmolst.
1961-ben Kubban sikerlt felszmolni az rstudatlansgot – tbb, mint szzezer dik s tanr jrta be az orszgot, hogy rni s olvasni tantsa a parasztokat. Ez lett Che legsikeresebb kampnya. Azrt is harcolt, hogy az egyetemeket nyissk meg az afro-amerikai, mulatt, munks s szegny rtegek eltt is. Npszerstette az nkntes munkt, maga is ptkezseken vagy cukornd-aratssal tlttte a vasrnapjt (az egyetlen napot, amikor nem az irodjban dolgozott) vagy ppen zskokat cipelt a kiktben. Kemnyen kvetelt, de nmagt kmlte a legkevsb. Pldt mutatott az embereknek, nagy tiszteletet vvott ki, noha nem igazn rt el sikereket s a gazdasgi programjai is sikertelennek bizonyultak.
Gyakran utazott klfldre, hogy jabb kapcsolatokat pthessen ki – nemcsak szocialista, hanem zsiai, arab s afrikai orszgokkal is. (1960 decemberben Magyarorszgon is jrt.) Nemzetkzi konferencikon llt ki Kuba mellett, npszerstette a szocializmus eszmit, kzdtt a vilg megjavtsrt - mg New Yorkban is, az Egyeslt Nemzetek gylse eltt (1964. december) fradhatatlanul tmadta s kritizlta az amerikai imperialista rendszert s az amerikai kormnyt. New Yorkban kt alkalommal is megprbltk meglni – egy n kssel tmadt r az UN plete eltt, egy csnakbl pedig raktval cloztk meg az pletet, ahol felszlalt.
1965. mrciusban, miutn hazatrt Algribl, eltnt a nyilvnossg ell. Ekkor mr egy ideje tervezgette a kongi akcijt – noha errl Castro-n s a bizalmasain kvl senki nem tudott. Pletykk keringtek a hallrl s hogy a gazdasgi kudarcai miatt tnt el. Oktber 3-n Castro knytelen volt felolvasni Che nhny hnappal korbban rt levelt, amelyben lemondott kubai llampolgrsgrl s elmondta, hogy elhagyta Kubt, hogy ott harcoljon a szabadsgrt, ahol szksg van r.
Titokban Kongba utazott, hogy vlogatott kubai harcosaival segtse a kubai szabadsgharcosokat. Szuahlil s a helyi nyelveken tanult, igyekezett megtantani a kongi s ruandai harcosokat a gerillaharc rejtelmeire – hiba. A hadmvelet kudarccal vgzdtt, szmos ok miatt – tbbek kztt azrt, mert a fegyelmezetlen kongi katonk nem akartak se gyakorlatozni, se harcolni. Tapasztalatait kongi napljban rta meg.
1965. november 20-n csaldottan tvozott Afrikbl. Nem akart visszatrni Kubba, de vgl engedett Castro krsnek. Miutn fl vet tlttt titokban Dar es Salaamban s Prgban, megvltoztatott klsvel megrkezett Havannba. Tallkozott Castroval s a felesgvel, majd elkezdett kszlni a bolviai bevetsre.
Flig leborotvlta a hajt, a maradkot fehrre festette s ids zletembernek lczva, kerlton rkezett meg La Pazba 1966. november 3-n. Gerillabzist Ñancahuazban kezdte kipteni – felhasznlva a Sierra Maestra-i tapasztalatait. Kevs embere volt, nem igazn sikerlt maga mell lltani a helyi parasztokat, a bolviai prt sem tmogatta, tbb gerillja megszktt, megszakadt a kapcsolata Havanval, ahonnan tmogatst kapott, mgis sikerlt tbb kisebb gyzelmet aratnia a bolviai kormny seregvel szemben.
1967 augusztusban azonban kt gerillacsapat is ldozatul esett a bolviai hadseregnek, amely jelents tmogatst kapott az USA-tl, ahonnan zldsapksok s kommandsok rkeztek.
Oktber 7-n egy informtornak ksznheten a bolviai specilis erk rbukkantak Che-re s az embereire s krlvettk ket. Msnap a harcban Che megsebeslt s fogsgba esett, embereinek nagy rsze meghalt – csupn tnek sikerlt megmeneklnie.
A vres, piszkos rongyokba ltztt, mg mindig bszke Che-t La Higuera-ba vittk kt embervel, megktzve tartottk a romos iskolapletben. A bolviai tisztek prbltk kifaggatni, de nem volt hajland felelni a krdseikre.
1967. oktber 9-n a bolviai elnk, Ren Barrientos megparancsolta, hogy vgezzk ki Che-t – noha az amerikai kormny azt akarta, hogy szlltsk Panamba tovbbi kihallgatsra. Az tletet egy rszeg rmester, Mario Tern hajtotta vgre, akinek Che altestre kellett cloznia, hogy hiteles legyen a korbban kiadott nyilatkozat, miszerint Che harcban esett el nhny nappal azeltt.
Che rkiltott a ttovz Ternra: „Tudom, hogy azrt jttl, hogy meglj. Ljl. Tedd meg. Lj le, te gyva! Csak egy embert fogsz meglni!” – ekkor az rmester tzet nyitott. Che a fldre esett, fjdalmban a csukljt harapdlta, hogy ne kiltson, mire jabb sorozatokat kapott, amik vgeztek vele.
Holttestt egy helikopter talpra ktztk, Vallegrande-be vittk, ahol megllaptottk a szemlyazonossgt s kitertettk a fotsok el, hogy lefnykpezhessk a vilg szmra. Azutn levgtk a kezeit, hogy Argentinban azonosthassk az ujjlenyomatai alapjn, majd egy titkos helyen elstk a testt.
1995-ben Jon Lee Andersonnak, aki letrajzi knyvet rt Che-rl, egy bolviai generlis elrulta a titkos sr helyt – egy vallegrande-i leszllplya kzelben. 1997 jliusban megtalltk Che s nhny bajtrsa csontvzait s sikeresen azonostottk ket. 1997. oktber 17-n katonai tiszteletads mellett helyeztk ket rk nyugalomra Santa Clara-ban, a Che Guevara Mauzleumban.
2008 jliusban nyilvnossgra kerltek Che bolviai napli s Kubban ingyen nyomtattk ki ket.
A bolviai naplk s a Reminiscences of the Cuban Revolutionary War knyvei alapjn kszlt el a Che – The Argentine s a Che – The Guerrilla cm kt film, Benicio Del Toro fszereplsvel.