dvzlet

A Jolie Moon napl, fnykpalbum, meseknyv s zenedoboz. A mindennapi gondolataim mellett nagy szerepet kap az llatvdelem, ami szmomra klnsen fontos. Szp kpeket s remek zenket is megosztok veletek, valamint a  nyuszikmrl, Richey Manrl ksztett fotimat s nhny rgi rajzomat, gy igazbl rlam is megtudhattok nhny dolgot. Minden rs s design az n munkm, kivve, ha azt jelzem, hogy mstl idztem. A honlap 2011. december 27-n nylt meg, ut-karcsonyi ajndkknt nekem.  ~ rta Jolie, a szerkeszt

tartalomjegyzk

001.
Jolie
002. Gondolataim
003. Kapcsolat | Vendgknyv


szvem cscske



s hrom, szmomra nagyon fontos tma:



 


kedvenc honlapom



rajongi honlapjaim






[mr nem frissl]


trsoldalak

~ AnitaBill blogja
~ Bettina blogja 

~ Veronica oldala

chat

Ltogatim
Induls: 2010-02-15
 
free counters
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
2013.08.21. 18:45
2013.06.14. 09:26
2013.06.11. 06:36
2013.06.09. 13:43
2013.06.08. 17:48
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Gondolataim

Che Guevara

2013.08.21. 18:45, Jolie



Ernesto Che Guevara a trtnelem egyik legrdekesebb s legvitatottabb megtls szemlyisge. Mindssze 39 vet lt, mgis risi hatst gyakorolt szmos orszg letre, mg mindig jelennek meg rla knyvek s filmek, s halla utn tven vvel ugyanolyan heves indulatokat kelt, mint letben.

A dl-amerikai, valamint a fggetlensgkrt harcol orszgok laki szmra egy tkletes hs s pldakp, szabadsgharcos s az szintesg mintakpe, mikzben az amerikai kormny s a Miamiban l kubaiak szmra egy vrengz tmeggyilkos – annak ellenre, hogy ezeket a vdakat sosem sikerlt hitelt rdemlen bebizonytani.

Ernesto Guevara de la Serna 1928. jnius 14-n szletett Rosario-ban, Argentnban, Celia de la Serna y Llosa s Ernesto Guevara Lynch els gyermekeknt. Kt hga s kt ccse kvette a sorban.

A Guevara csald knyelmes letet lt, noha idnknt takarkoskodniuk kellett. Gyakran fogadtak vendgeket az irodalmi s a kpzmvszeti letbl, s a baloldali mozgalmak harcosai mindig menedket tallhattak nluk.

A kis Ernesto-nl kt ves korban jelentkeztek az els asztmarohamok s lete vgig szenvedett tlk. Tbbszr is kltzkdtek, hogy a kisfi egszsgnek megfelel vidket talljanak.

Az asztma ellenre Ernesto lelkesen sportolt, futott, szott, focizott s rgbizett – a rgbimeccseken nagy hrnvre tett szert heves jtkstlusval (mikzben egy bartja a plya szln kvette, az inhall kszlkt szorongatva, hogy kznl legyen, ha a fit elkapja egy roham). Nagy biciklitrkat tett, hogy felfedezze a szlhazjt.

Egy ideig otthon tanult, mvelt desanyja tantotta s tle tanult meg franciul is (mr tindzserkorban eredetiben olvasott s szavalt francia verseket). Az apja sakkozni tantotta s 12 ves kortl versenyeken vett rszt. Szenvedlyesen olvasott, nemcsak szpirodalmi, hanem filozfiai s politikai mveket is a vilg legklnbzbb szerzitl.

1948-ban a Buenos Aires-i orvosi egyetemen kezdett el tanulni, kt v mlva pedig els biciklitrjra indult – 4500 kilomtert megtve fedezte fel szak-Argentnt. 1951-ben egyik bartjval, Alberto Granado-val motorra pattant s bejrtk Dl-Amerika tbb orszgt (Chile, Peru, Kolumbia, Venezuela, Panama). A motor mg Argentnban lerobbant, gy klnfle kalandos mdokon utaztak, megismertk az ott l emberek lett, nyomort, a klnbz indin kultrkat (annyira lenygzte Machu Picchu, hogy ksbb is visszatrt oda), majd Peruban a San Pablo-i lepratelepen dolgoztak egy ideig. A fiatal Ernesto mr itt megmutatta embersgt s rzkenysgt. Keszty nlkl fogott kezet a betegekkel, beszlgetett s focizott velk, gy bnt velk, mintha egszsgesek lettek volna.

Ezekbl az lmnyekbl szletett Ernesto The Motorcycle Diary cm naplja – felntt lete sorn mindig gondosan naplt vezetett  – (s amelybl 2004-ben film kszlt, A motoros naplja cmmel, Gael Garca Bernal fszereplsvel).

Az t vgn Miamiban tlttt hsz napot, majd visszareplt Buenos Aires-be, letette a vizsgit s megszerezte az orvosi diplomjt.

1953. jlius 7-n ismt tnak indult, ezttal egy msik bartja trsasgban. Bejrta Bolvit, Perut, Ecuadort, Panamt, Costa Rict, Nicaragut, Hondurast s El Salvadort. (Errl az trl is megjelent naplja.)

Guatemalban rszt vett a sikertelen forradalomban, amely megprblta lerzni magrl az amerikai uralmat. Itt ismerte meg Hilda Gadea Acosta-t, a perui baloldali politikai aktivistt, akivel remek kapcsolatot alaktott ki, a bartsgbl pedig szexulis kapcsolat lett. Hilda teherbe esett, gy sszehzasodtak 1955 szeptemberben, majd 1956. februrjban megszletett a lnyuk, Hildita. A hzassg hamar megromlott.

A levert forradalom utn Mexikba kellett meneklnik – Ernesto orvosknt s kutatknt kezdett dolgozni s itt tallkozott kubai menekltekkel, akik Fidel Castro-rl s a fstbe ment 1953. jlius 26-i Moncada laktanya elleni tmadsrl beszltek neki. Ksbb magval Castro-val is szemlyesen tallkozott, tbeszlgettk az jszakt, egy letre szl bartsg szletett s kzben Ernesto rjtt, hogy a kubai forradalom az gy, amirt harcolni akar.

[Az USA elnyoms alatt tartotta a dl-amerikai orszgokat, kizskmnyolta ket, mikzben a bbjaik ltek a miniszterelnki szkekben. Kubt Kolumbusz fedezte fel, vszzadokig a spanyolok tartottk az uralmuk alatt, elhordtk a kincseit, rabszolgkat hoztak, hogy a cukornd-ltetvnyeken dolgozzanak s a cukorkszts embertelen munkjt vgezzk – a kubai cukor elsrangnak szmtott. Ksbb a kubaiak lerztk a spanyol igt, de akkor az amerikaiak ltek a nyakukra. Bbjuk, Batista rmester uralkodott a szigetorszgban, mikzben Havannbl luxusbordly lett, tele prostitultakkal, kaszinkkal s mulatkkal, ahol a gazdag hollywoodi filmsztrok s amerikai zletemberek mulattak – mikzben a kubaiak tbbsge hezett s nyomorgott.]

Ernesto lett a csapat orvosa. Egy eldugott farmon gyakorlatoztak, meneteltek, edzettek s egy szakember, Alberto Bayo generlis segtsgvel kszltek fel a gerillaharcra. Ekkor kapta a Che becenevet – a sz jelentse „h, te” s az argentin emberek gyakran hasznljk beszd kzben.

1956. november 25-n a Granma nev reg jachton indultak Mexikbl Kubba – nyolcvankt katona zsfoldott ssze a negyedannyi szemlyre tervezett hajn. Amikor partra szlltak, Batista emberei mr vrtak rjuk, replgpekrl lttk a vdtelen harcosokat s csak 22 embernek sikerlt lve elvergdnie a biztonsgot nyjt Sierra Maestra hegyei kz.

sszeszedtk magukat s lassan kiptettk a gerillahlzatukat. Rendszeresen tmadtk Batista egysgeit, egyre tbb gyzelmet arattak, sikerlt egyre tbb embert toborozniuk, Che a katonatrsait s az tjukba kerl kubaiakat gygytotta, jsgot nyomtatott s megszervezte a Radio Rebelde-t, amely rendszeresen sugrozta az adsait – mg Kubn kvl is fogni lehetett a lzadk hreit s Che beszdeit.

Che, mint a hajt s lete sorn szmtalan alkalommal, tbb komoly asztmarohamot lt t – ilyenkor pihennie kellett, de a pihenst olvassra s tanulsra fordtotta. Nem kmlte magt s csak akkor pihent, amikor mr minden ereje elhagyta. A hegyekben megismerte a kubai szegnyparasztok lett, ltta, hogy nincsenek iskolk, sem orvosok, nincs ram, s hogy az emberek tbbsge rstudatlan. Cljnak tzte ki az rstudatlansg felszmolst s az egszsggyi szolgltatsok fejlesztst. maga tantotta rni-olvasni nhny embert s a harctren az ellensg sebesltjeit is kezelte.

Az rulk s a dezertrk a kubai forradalomban is jelen voltak. Az egyik rult, aki beismerte, hogy Batista embereit vezette volna a lzadk nyomra, maga Che vgezte ki egy pisztolylvssel – tbb kivgzst is sajt kezleg hajtott vgre. Ekkor kezdtek el terjedni a hr Che brutalitsrl s kegyetlensgrl, noha emberei az letket adtk volna rte, mivel igazsgos, szinte, btor embernek, tehetsges katonnak s vezetnek tartottk. Hallt megvet btorsgrl tbb trsa is beszmolt s mg az ellensg elismerst is kivvta – ahogyan az a tny is, hogy Batista sebeslt katonit polta.

A lzad sereg hrom hadoszlopra oszlott s a fvros fel igyekezett. Che Santa Clara vrost vette be 1958 decemberben, (mikzben az ellensges rdiadk azt harsogtk, hogy Che meghalt az tkzetben), majd Havannba indult. Santa Clara-ban ismerte meg Aleida March-ot, a fiatal harcos, akivel egymsba szerettek.

A Santa Clara-i gyzelem hallatn Batista elmeneklt az orszgbl, ahogyan szmtalan kubai is, aki az amerikai uralom segtje volt. A menekls mig folytatdik – sokan nem szimpatizlnak Castro vezetsvel.

1959. janur 2-n Che Havanba rkezett, 8-n pedig Castro is elrte a vrost – a forradalom gyztt, a lzad hadsereg volt egsz Kuba.

Che megkapta a kubai llampolgrsgot, (ezt a megtiszteltetst rajta kvl csupn egyetlen ember kapta meg, a spanyol elnyoms ellen harcol Gmez tbornok) elkezdte rni a Guerrilla Warfare cm knyvt (s a forradalomrl is rt beszmolt, Reminiscences of the Cuban Revolutionary War cmmel), majd jnius 2-n pedig, amint lezrult a vlsa, felesgl vette Aleidt. Ngy gyermekk szletett s a kis Hildita is velk maradt.

t hnapra lett a La Cabaña brtnerd vezetje, felgyelte az rulk s hbors bnsk pereit, noha a kivgzsek nagy rsznl nem volt jelen. Az amerikai propaganda szerint maga vgzett ki embereket, vlogats nlkl, nagy lvezettel – erre azonban nincs hitelt rdeml bizonytk.

Ezutn Kubban letbe lpett a fldreform, majd a kommunista elktelezettsg Che hrom hnapos vilg krli tra indult, hogy kereskedelmi kapcsolatokat kssn s bartokat szerezzen a forradalmi Kubnak.

Az USA nem adta fel a harcot, igyekezett megakadlyozni, hogy az j Kuba letben maradjon s bartsgokat kssn. Embargt vezetett be, nem volt hajland felvsrolni a kubai cukrot (noha eddig a termels legnagyobb rszt vettk meg), tbb mernyletet terveztek s kiviteleztek Castro ellen, s 1960. mrcius 4-n felrobbant egy francia teherhaj, a La Coubre, amely Belgiumbl hozott fegyvereket Kuba szmra. 76 ember meghalt s tbb szz megsebeslt a robbansban – Che is rszt vett az polsukban, majd rszt vett a megemlkezsen. Ott ksztette rla a leghresebb fnykpet Alberto Korda.

Novemberben Che lett a nemzeti bank elnke s a pnzgyminiszter – pr hnappal korbban kapta meg az ipargyi minisztriumot. Az jabb munkk jabb tanulssal jrtak – naponta matematikt s kzgazdasgtant tanult. Emellett jabb cikkeket rt, beszdeket tartott, hogy elmozdtsa az orszg fejldst s az eltletek felszmolst.

1961-ben Kubban sikerlt felszmolni az rstudatlansgot – tbb, mint szzezer dik s tanr jrta be az orszgot, hogy rni s olvasni tantsa a parasztokat. Ez lett Che legsikeresebb kampnya. Azrt is harcolt, hogy az egyetemeket nyissk meg az afro-amerikai, mulatt, munks s szegny rtegek eltt is. Npszerstette az nkntes munkt, maga is ptkezseken vagy cukornd-aratssal tlttte a vasrnapjt (az egyetlen napot, amikor nem az irodjban dolgozott) vagy ppen zskokat cipelt a kiktben. Kemnyen kvetelt, de nmagt kmlte a legkevsb. Pldt mutatott az embereknek, nagy tiszteletet vvott ki, noha nem igazn rt el sikereket s a gazdasgi programjai is sikertelennek bizonyultak.

Gyakran utazott klfldre, hogy jabb kapcsolatokat pthessen ki – nemcsak szocialista, hanem zsiai, arab s afrikai orszgokkal is. (1960 decemberben Magyarorszgon is jrt.) Nemzetkzi konferencikon llt ki Kuba mellett, npszerstette a szocializmus eszmit, kzdtt a vilg megjavtsrt - mg New Yorkban is, az Egyeslt Nemzetek gylse eltt (1964. december) fradhatatlanul tmadta s kritizlta az amerikai imperialista rendszert s az amerikai kormnyt. New Yorkban kt alkalommal is megprbltk meglni – egy n kssel tmadt r az UN plete eltt, egy csnakbl pedig raktval cloztk meg az pletet, ahol felszlalt.

1965. mrciusban, miutn hazatrt Algribl, eltnt a nyilvnossg ell. Ekkor mr egy ideje tervezgette a kongi akcijt – noha errl Castro-n s a bizalmasain kvl senki nem tudott. Pletykk keringtek a hallrl s hogy a gazdasgi kudarcai miatt tnt el. Oktber 3-n Castro knytelen volt felolvasni Che nhny hnappal korbban rt levelt, amelyben lemondott kubai llampolgrsgrl s elmondta, hogy elhagyta Kubt, hogy ott harcoljon a szabadsgrt, ahol szksg van r.

Titokban Kongba utazott, hogy vlogatott kubai harcosaival segtse a kubai szabadsgharcosokat.  Szuahlil s a helyi nyelveken tanult, igyekezett megtantani a kongi s ruandai harcosokat a gerillaharc rejtelmeire – hiba. A hadmvelet kudarccal vgzdtt, szmos ok miatt – tbbek kztt azrt, mert a fegyelmezetlen kongi katonk nem akartak se gyakorlatozni, se harcolni. Tapasztalatait kongi napljban rta meg.

1965. november 20-n csaldottan tvozott Afrikbl. Nem akart visszatrni Kubba, de vgl engedett Castro krsnek. Miutn fl vet tlttt titokban Dar es Salaamban s Prgban, megvltoztatott klsvel megrkezett Havannba. Tallkozott Castroval s a felesgvel, majd elkezdett kszlni a bolviai bevetsre.

Flig leborotvlta a hajt, a maradkot fehrre festette s ids zletembernek lczva, kerlton rkezett meg La Pazba 1966. november 3-n. Gerillabzist Ñancahuazban kezdte kipteni – felhasznlva a Sierra Maestra-i tapasztalatait. Kevs embere volt, nem igazn sikerlt maga mell lltani a helyi parasztokat, a bolviai prt sem tmogatta, tbb gerillja megszktt, megszakadt a kapcsolata Havanval, ahonnan tmogatst kapott, mgis sikerlt tbb kisebb gyzelmet aratnia a bolviai kormny seregvel szemben.

1967 augusztusban azonban kt gerillacsapat is ldozatul esett a bolviai hadseregnek, amely jelents tmogatst kapott az USA-tl, ahonnan zldsapksok s kommandsok rkeztek.

Oktber 7-n egy informtornak ksznheten a bolviai specilis erk rbukkantak Che-re s az embereire s krlvettk ket. Msnap a harcban Che megsebeslt s fogsgba esett, embereinek nagy rsze meghalt – csupn tnek sikerlt megmeneklnie.

A vres, piszkos rongyokba ltztt, mg mindig bszke Che-t La Higuera-ba vittk kt embervel, megktzve tartottk a romos iskolapletben. A bolviai tisztek prbltk kifaggatni, de nem volt hajland felelni a krdseikre.

1967. oktber 9-n a bolviai elnk, Ren Barrientos megparancsolta, hogy vgezzk ki Che-t – noha az amerikai kormny azt akarta, hogy szlltsk Panamba tovbbi kihallgatsra. Az tletet egy rszeg rmester, Mario Tern hajtotta vgre, akinek Che altestre kellett cloznia, hogy hiteles legyen a korbban kiadott nyilatkozat, miszerint Che harcban esett el nhny nappal azeltt.

Che rkiltott a ttovz Ternra: „Tudom, hogy azrt jttl, hogy meglj. Ljl. Tedd meg. Lj le, te gyva! Csak egy embert fogsz meglni!” – ekkor az rmester tzet nyitott. Che a fldre esett, fjdalmban a csukljt harapdlta, hogy ne kiltson, mire jabb sorozatokat kapott, amik vgeztek vele.

Holttestt egy helikopter talpra ktztk, Vallegrande-be vittk, ahol megllaptottk a szemlyazonossgt s kitertettk a fotsok el, hogy lefnykpezhessk a vilg szmra. Azutn levgtk a kezeit, hogy Argentinban azonosthassk az ujjlenyomatai alapjn, majd egy titkos helyen elstk a testt.

1995-ben Jon Lee Andersonnak, aki letrajzi knyvet rt Che-rl, egy bolviai generlis elrulta a titkos sr helyt – egy vallegrande-i leszllplya kzelben. 1997 jliusban megtalltk Che s nhny bajtrsa csontvzait s sikeresen azonostottk ket. 1997. oktber 17-n katonai tiszteletads mellett helyeztk ket rk nyugalomra Santa Clara-ban, a Che Guevara Mauzleumban.

2008 jliusban nyilvnossgra kerltek Che bolviai napli s Kubban ingyen nyomtattk ki ket.

A bolviai naplk s a Reminiscences of the Cuban Revolutionary War knyvei alapjn kszlt el a Che – The Argentine s a Che – The Guerrilla cm kt film, Benicio Del Toro fszereplsvel.

¡feliz cumpleaños!

2013.06.14. 09:26, Jolie

ma lenne 85 ves Che Guevara... ¡feliz cumpleaños!
kvncsi lennk, milyen dolgokat vitt volna vghez, ha nem lik meg 1967-ben...

Che Guevara a popkultrban

2013.06.11. 06:36, Jolie



nem is n lennk, ha nem prbltam volna meg becsempszni valahogyan Che Guevara-t a starity frumjra... ;) *gonosz kacaj* nhny nappal ezeltt rtam ezt a cikket, ami nagy meglepetsemre ma hajnalban meg is jelent (igaz, n pntekre krtem, mert akkor lenne Che 85. ves... de rendben...) me, a cikk (fotkkal illusztrlva): [Che Guevara a popkultrban]

Che Guevara a popkultrban

Forradalmi hsbl popikon s divatos kiegszt

Mindenki ismeri Che Guevara nevt – vagy legalbbis az arct, amely a leghresebb fnykpnek ksznheten ma is ott lthat millinyi hasznlati cikken.

Che Guevara – eredeti nevn Ernesto Guevara de la Serna – Argentinban szletett 1928. jnius 14-n. Orvostanhallgat korban bejrta egsz Dl-Amerikt, ott szembeslt a falvak lakinak szegnysgvel, borzalmas egszsgi llapotval s hezsvel, s elhatrozta, hogy valamit tenni fog, hogy jobb sors jusson nekik. Csatlakozott a Fidel Castro vezette kubai forradalomhoz s jelents szerepe volt a gyzelemben, melynek sorn Kuba fggetlen llam lett. Tevkenyen rszt vett az j kormny munkjban s katonkat kpzett ki, majd Kongba ment, hogy ott is forradalmat robbantson ki, de onnan hamarosan tvoznia kellett. Bolvia lett az j clpontja, tmogats hjn 11 hnapig tartotta magt a gerillival. 1967. oktber 7-n a CIA ltal tmogatott bolviai hadsereg elfogta t La Higuera falujban, kt nappal ksbb pedig kivgeztk – ekkor megszletett a legenda.

La Higuerban ma szentknt tisztelik – San Ernesto nven. A bolviai Vallegrande vrosban, ahol 1997-ben megtalltk az elrejtett fldi maradvnyait, az ottaniak Che tkrl suttognak: hat ember azok kzl, akik felelsek voltak a hallrt, knok kztt fejezte be lett. Volt, akit megltek, balesetben halt meg, az t letartztat Gary Prado pedig egy fegyverbaleset kvetkeztben lebnult. 

Kubban – ahol Che a forradalom utn llampolgrsgot kapott (ez a kitntets csupn kt embernek jutott ki a trtnelem folyamn) – a gyerekek minden nap azzal kezdik az els rt, hogy tisztelegnek s azt kiltjk: Olyanok lesznk, mint Che!

Che Guevara letben nagyon megoszt szemlyisgnek szmtott. Sokan szerettk, nk ezrei rajongtak rte, sokan gylltk - leginkbb az amerikai s dl-amerikai uralkod osztly tagjai, akik ellen egsz letben harcolt. Mra azonban az imdott vagy rettegett gerillbl a fiatalsg, a szabadsg s a lzads szimbluma lett. Alberto Korda hires fnykpe, a Guerrillero Heroico, amit Che-rl ksztett, ma ott lthat millinyi poszteren, kulcstartn, trikn, sapkn, zszln, kendn, tskn, vcsaton vagy kpeslapon.

Che-bl a reklmipar is jelents hasznot hzott. Fagylalt, parfm, cigaretta, kla, vodka (Smirnoff), aut (Dacia), napszemveg (Jean Paul Gaultier), fnykpezgp (Leica) eladsra hasznltk fel az arct s a nevt, st, mg a Taco Bell s a Coverse egyik reklmfilmjben is feltnik.

A vilg szmos nagyvrosban tallhatak olyan brok s kubai teleket knl ttermek, amiket Che-vel npszerstenek. A pincrek katonai egyenruhban vagy a Che-hez hasonl svjcisapkban szolglnak fel. A falakat a legends rnagy kpei dsztik s termszetesen kubai zene szl a httrben.

Che arca a kpzmvszetekben is megtallhat. Szmtalan szobra s rla kszlt festmnyek  mellett a leghresebb a drthuzalokbl ksztett mellkpe, amely a kubai belgyminisztrium pletnek kls faln lthat Havannban, a Plaza de la Revolucin-on. Magazinok cmlapjn is gyakran szerepelt s idnknt pardik clpontjv vlt – a National Lampoon magazin 1972. januri cmlapjn vagy a MAD magazin 2008. mrciusi szmban tallhatunk erre pldt.

 Tbb sportol tetovltatta magra Che arckpt – pldul az argentin futball-legenda, Diego Maradona s az egykori boksz-vilgbajnok, Mike Tyson.

Szmos szndarab s film is kszlt a kubai nemzeti hsrl – leginkbb az utbbiak tettek szert jelents hrnvre. Mr 1968-ban, egy vvel a halla utn leforgattk az El Che Guevara cm filmet, Franciso Rabal fszereplsvel, kvetkez vben pedig a vilghr Omar Sherif bjt Che brbe. A hrom leghresebb alkots mgis az Evita (1996), amelyben Antonio Banderas formlta meg t egy rvid szerepben, a The Motorcycle Diaries (2004), amely a dl-amerikai utazsait megrkt naplja alapjn kszlt, valamint a 2008-ban megjelent, ktrszes Che, amelyben Benicio Del Toro alaktotta a legends gerillavezrt – el is nyerte vele a legjobb sznsznek jr djat a cannes-i filmfesztivlon.

Che arca megjelenik szmtalan filmben: a Fear and Loathing in Las Vegas egyik jelenetben (1998) a Benicio Del Toro ltal alaktott karakter egy Che-posztert lt drogos kbulatban, a Confessions of a Teenage Drama Queen vgjtkban pedig Lindsay Lohan egy Che-trikt visel (2004).

A televzi sem maradhatott mentes a Che-re val utalsoktl. A Jessica Alba ltal npszerv vlt Dark Angel cm sorozatban a fszerepln neve Max Guevara. Che-trikk tnnek fel szmos sorozatban, a South Park animcis filmjben s a Zoku Sayonara Zetsubō Sensei cm anime egyik epizdjban. A The Simpsons sem maradt ki a sorbl – ott egy br neve s egy falfestmny utal Guevara-ra.

Che a zene vilgban is megtallhat. Tbb nekes s banda belesztte a nevt a dalaiba – legyen az rock (Manic Street Preachers, Rolling Stones), punk (The (International) Noise Conspiracy), rap (Jay-Z, Nas), folk (Judy Collins), szintipop (Pet Shop Boys), vagy ppen klasszikus (Hans Werner Henze Das Flo der Medusa cmmel rekviemet rt Guevera-nak).

A gitrvirtuz Carlos Santana egy Che-trikt viselt a 2005-s Oscar-gln, Madonna a Guerrillero Heroico kpt hasznlta fel a 2003-as, American Life albumnak bortjhoz – David Bowie a Lodger cm albuma bels bortjn a Che holttestt brzol kp lthat. Jay-Z szintn viselt mr Che-trikt s a Public Service Announcement cm dalban azt nekli, hogy “olyan vagyok, mint Che Guevara – aranykszerekkel”.

A legnagyobb npszersgnek taln a Che arckpvel dsztett trikk rvendenek. Htkznapi emberek s sztrok is elszeretettel viselik, akr lzadsbl, akr azrt, mert “men”. A szupermodell Gisele Bndchen 2002-ben a San Pauloi divathten Che-motvumos bikiniben lpett a kifutra, Elizabeth Hurley pedig hasonl mintzat Louis Vuitton tskval ment bulizni 2004-ben. Mg a brit kirlyi csald egyik tagja, Harry herceg is bszkn mutatkozott Che-trikjban 2006 jliusban.

Che egyik lnya, Aleida Guevara nem rlt annak, hogy az desapja arckpt minden termkre rnyomjk, de a trikkkal szemben nem emelt kifogst. Szerinte Che nagyot nevetne, ha ltn, hogy mindentt ott van, s “Valsznleg nagyon rlt volna, hogy olyan sok gynyr n melln lthatn az arct.” gy vlte, hogy az desapjnak bizonyra tetszene az, hogy sokan nem divatbl hordjk az arct visel trikkat, hanem azrt, mert gy fejezik ki, hogy jobb emberekk akarnak vlni, hogy jobb letet akarnak kiharcolni.

ajndk magamnak

2013.06.09. 13:43, Jolie



ahogyan tegnap grtem, me, a pnteken rkezett knyveim (egyik fele - a msik felbe tartozik Norman Mailer regnye Marylin Monroe-rl, Gandhi nletrajzi rsa, a Szinuhe (egyiptomi trtnelmi regny s egy knyv a kubai forradalomrl, a cme: Venceremos!)
a nap j hre: Mancska reggel hatkor ismt bogyzott! *-*

reggeli ajndk

2013.06.08. 17:48, Jolie

  

hihetetlen mdon elhanyagolom a blogomat :( szgyellem is a dolgot, beismerem. Che Guevarnak a hegyekben s dzsungelben val kemny menetels s harcok kzepette is mindig volt ideje, hogy a nap vgn rjon legalbb nhny sort a napljba, n pedig... szgyen.
ma reggel Mancska megrvendeztetett azzal, hogy vgre - hrom ht elteltvel - ismt bogyzott reggel!!!!!!! (ms krds, hogy most mindjrt hat ra s azta nem szaporodott a ltszm, de kezdetnek mr ez is szp eredmny! meg is dicsrtem rte s kapott egy szelet almt.
ma elkaptam nhny tndri pillanatkpet rla, amint ppen szundiklt az des:


 holnap megmutatom, milyen knyveket rendeltem egy online antikvriumbl - tegnap reggel rkeztek meg ;)

Elejre | jabbak | Rgebbiek | Vgre |
 

      


                                                                                                                            


A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG