üdvözlet

A Jolie Moon napló, fényképalbum, mesekönyv és zenedoboz. A mindennapi gondolataim mellett nagy szerepet kap az állatvédelem, ami számomra különösen fontos. Szép képeket és remek zenéket is megosztok veletek, valamint a  nyuszikámról, Richey Manóról készített fotóimat és néhány régi rajzomat, így igazából rólam is megtudhattok néhány dolgot. Minden írás és design az én munkám, kivéve, ha azt jelzem, hogy mástól idéztem. A honlap 2011. december 27-én nyílt meg, utó-karácsonyi ajándékként nekem.  ~ írta Jolie, a szerkesztő

tartalomjegyzék

001.
Jolie
002. Gondolataim
003. Kapcsolat | Vendégkönyv


szívem csücske



és három, számomra nagyon fontos téma:



 


kedvenc honlapom



rajongói honlapjaim






[már nem frissül]


társoldalak

~ AnitaBill blogja
~ Bettina blogja 

~ Veronica oldala

chat

Látogatóim
Indulás: 2010-02-15
 
free counters
BlogPlusz
Friss bejegyzések
2013.08.21. 18:45
2013.06.14. 09:26
2013.06.11. 06:36
2013.06.09. 13:43
2013.06.08. 17:48
 
Bejelentkezés
Felhasználónév:

Jelszó:
SúgóSúgó
Regisztráció
Elfelejtettem a jelszót
 
Gondolataim

Che Guevara

2013.08.21. 18:45, Jolie



Ernesto Che Guevara a történelem egyik legérdekesebb és legvitatottabb megítélésű személyisége. Mindössze 39 évet élt, mégis óriási hatást gyakorolt számos ország életére, még mindig jelennek meg róla könyvek és filmek, és halála után ötven évvel ugyanolyan heves indulatokat kelt, mint életében.

A dél-amerikai, valamint a függetlenségükért harcoló országok lakói számára ő egy tökéletes hős és példakép, szabadságharcos és az őszinteség mintaképe, miközben az amerikai kormány és a Miamiban élő kubaiak számára egy vérengző tömeggyilkos – annak ellenére, hogy ezeket a vádakat sosem sikerült hitelt érdemlően bebizonyítani.

Ernesto Guevara de la Serna 1928. június 14-én született Rosario-ban, Argentínában, Celia de la Serna y Llosa és Ernesto Guevara Lynch első gyermekeként. Két húga és két öccse követte a sorban.

A Guevara család kényelmes életet élt, noha időnként takarékoskodniuk kellett. Gyakran fogadtak vendégeket az irodalmi és a képzőművészeti életből, és a baloldali mozgalmak harcosai mindig menedéket találhattak náluk.

A kis Ernesto-nál két éves korában jelentkeztek az első asztmarohamok és élete végéig szenvedett tőlük. Többször is költözködtek, hogy a kisfiú egészségének megfelelő vidéket találjanak.

Az asztma ellenére Ernesto lelkesen sportolt, futott, úszott, focizott és rögbizett – a rögbimeccseken nagy hírnévre tett szert heves játékstílusával (miközben egy barátja a pálya szélén követte, az inhaláló készülékét szorongatva, hogy kéznél legyen, ha a fiút elkapja egy roham). Nagy biciklitúrákat tett, hogy felfedezze a szülőhazáját.

Egy ideig otthon tanult, művelt édesanyja tanította és tőle tanult meg franciául is (már tinédzserkorában eredetiben olvasott és szavalt francia verseket). Az apja sakkozni tanította és 12 éves korától versenyeken vett részt. Szenvedélyesen olvasott, nemcsak szépirodalmi, hanem filozófiai és politikai műveket is a világ legkülönbözőbb szerzőitől.

1948-ban a Buenos Aires-i orvosi egyetemen kezdett el tanulni, két év múlva pedig első biciklitúrájára indult – 4500 kilométert megtéve fedezte fel Észak-Argentínát. 1951-ben egyik barátjával, Alberto Granado-val motorra pattant és bejárták Dél-Amerika több országát (Chile, Peru, Kolumbia, Venezuela, Panama). A motor még Argentínában lerobbant, így különféle kalandos módokon utaztak, megismerték az ott élő emberek életét, nyomorát, a különböző indián kultúrákat (annyira lenyűgözte Machu Picchu, hogy később is visszatért oda), majd Peruban a San Pablo-i lepratelepen dolgoztak egy ideig. A fiatal Ernesto már itt megmutatta emberségét és érzékenységét. Kesztyű nélkül fogott kezet a betegekkel, beszélgetett és focizott velük, úgy bánt velük, mintha egészségesek lettek volna.

Ezekből az élményekből született Ernesto The Motorcycle Diary című naplója – felnőtt élete során mindig gondosan naplót vezetett  – (és amelyből 2004-ben film készült, A motoros naplója címmel, Gael García Bernal főszereplésével).

Az út végén Miamiban töltött húsz napot, majd visszarepült Buenos Aires-be, letette a vizsgáit és megszerezte az orvosi diplomáját.

1953. július 7-én ismét útnak indult, ezúttal egy másik barátja társaságában. Bejárta Bolíviát, Perut, Ecuadort, Panamát, Costa Ricát, Nicaraguát, Hondurast és El Salvadort. (Erről az útról is megjelent naplója.)

Guatemalában részt vett a sikertelen forradalomban, amely megpróbálta lerázni magáról az amerikai uralmat. Itt ismerte meg Hilda Gadea Acosta-t, a perui baloldali politikai aktivistát, akivel remek kapcsolatot alakított ki, a barátságból pedig szexuális kapcsolat lett. Hilda teherbe esett, így összeházasodtak 1955 szeptemberében, majd 1956. februárjában megszületett a lányuk, Hildita. A házasság hamar megromlott.

A levert forradalom után Mexikóba kellett menekülniük – Ernesto orvosként és kutatóként kezdett dolgozni és itt találkozott kubai menekültekkel, akik Fidel Castro-ról és a füstbe ment 1953. július 26-i Moncada laktanya elleni támadásról beszéltek neki. Később magával Castro-val is személyesen találkozott, átbeszélgették az éjszakát, egy életre szóló barátság született és közben Ernesto rájött, hogy a kubai forradalom az ügy, amiért harcolni akar.

[Az USA elnyomás alatt tartotta a dél-amerikai országokat, kizsákmányolta őket, miközben a bábjaik ültek a miniszterelnöki székekben. Kubát Kolumbusz fedezte fel, évszázadokig a spanyolok tartották az uralmuk alatt, elhordták a kincseit, rabszolgákat hoztak, hogy a cukornád-ültetvényeken dolgozzanak és a cukorkészítés embertelen munkáját végezzék – a kubai cukor elsőrangúnak számított. Később a kubaiak lerázták a spanyol igát, de akkor az amerikaiak ültek a nyakukra. Bábjuk, Batista őrmester uralkodott a szigetországban, miközben Havannából luxusbordély lett, tele prostituáltakkal, kaszinókkal és mulatókkal, ahol a gazdag hollywoodi filmsztárok és amerikai üzletemberek mulattak – miközben a kubaiak többsége éhezett és nyomorgott.]

Ernesto lett a csapat orvosa. Egy eldugott farmon gyakorlatoztak, meneteltek, edzettek és egy szakember, Alberto Bayo generális segítségével készültek fel a gerillaharcra. Ekkor kapta a Che becenevet – a szó jelentése „hé, te” és az argentin emberek gyakran használják beszéd közben.

1956. november 25-én a Granma nevű öreg jachton indultak Mexikóból Kubába – nyolcvankét katona zsúfolódott össze a negyedannyi személyre tervezett hajón. Amikor partra szálltak, Batista emberei már vártak rájuk, repülőgépekről lőtték a védtelen harcosokat és csak 22 embernek sikerült élve elvergődnie a biztonságot nyújtó Sierra Maestra hegyei közé.

Összeszedték magukat és lassan kiépítették a gerillahálózatukat. Rendszeresen támadták Batista egységeit, egyre több győzelmet arattak, sikerült egyre több embert toborozniuk, Che a katonatársait és az útjukba kerülő kubaiakat gyógyította, újságot nyomtatott és megszervezte a Radio Rebelde-t, amely rendszeresen sugározta az adásait – még Kubán kívül is fogni lehetett a lázadók híreit és Che beszédeit.

Che, mint a hajóút és élete során számtalan alkalommal, több komoly asztmarohamot élt át – ilyenkor pihennie kellett, de a pihenést olvasásra és tanulásra fordította. Nem kímélte magát és csak akkor pihent, amikor már minden ereje elhagyta. A hegyekben megismerte a kubai szegényparasztok életét, látta, hogy nincsenek iskolák, sem orvosok, nincs áram, és hogy az emberek többsége írástudatlan. Céljának tűzte ki az írástudatlanság felszámolását és az egészségügyi szolgáltatások fejlesztését. Ő maga tanította írni-olvasni néhány emberét és a harctéren az ellenség sebesültjeit is kezelte.

Az árulók és a dezertőrök a kubai forradalomban is jelen voltak. Az egyik árulót, aki beismerte, hogy Batista embereit vezette volna a lázadók nyomára, maga Che végezte ki egy pisztolylövéssel – több kivégzést is saját kezűleg hajtott végre. Ekkor kezdtek el terjedni a hír Che brutalitásáról és kegyetlenségéről, noha emberei az életüket adták volna érte, mivel igazságos, őszinte, bátor embernek, tehetséges katonának és vezetőnek tartották. Halált megvető bátorságáról több társa is beszámolt és még az ellenség elismerését is kivívta – ahogyan az a tény is, hogy Batista sebesült katonáit ápolta.

A lázadó sereg három hadoszlopra oszlott és a főváros felé igyekezett. Che Santa Clara városát vette be 1958 decemberében, (miközben az ellenséges rádióadók azt harsogták, hogy Che meghalt az ütközetben), majd Havannába indult. Santa Clara-ban ismerte meg Aleida March-ot, a fiatal harcos, akivel egymásba szerettek.

A Santa Clara-i győzelem hallatán Batista elmenekült az országból, ahogyan számtalan kubai is, aki az amerikai uralom segítője volt. A menekülés máig folytatódik – sokan nem szimpatizálnak Castro vezetésével.

1959. január 2-án Che Havanába érkezett, 8-án pedig Castro is elérte a várost – a forradalom győzött, a lázadó hadseregé volt egész Kuba.

Che megkapta a kubai állampolgárságot, (ezt a megtiszteltetést rajta kívül csupán egyetlen ember kapta meg, a spanyol elnyomás ellen harcoló Gómez tábornok) elkezdte írni a Guerrilla Warfare című könyvét (és a forradalomról is írt beszámolót, Reminiscences of the Cuban Revolutionary War címmel), majd június 2-án pedig, amint lezárult a válása, feleségül vette Aleidát. Négy gyermekük született és a kis Hildita is velük maradt.

Öt hónapra ő lett a La Cabaña börtönerőd vezetője, ő felügyelte az árulók és háborús bűnösök pereit, noha a kivégzések nagy részénél nem volt jelen. Az amerikai propaganda szerint ő maga végzett ki embereket, válogatás nélkül, nagy élvezettel – erre azonban nincs hitelt érdemlő bizonyíték.

Ezután Kubában életbe lépett a földreform, majd a kommunista elkötelezettségű Che három hónapos világ körüli útra indult, hogy kereskedelmi kapcsolatokat kössön és barátokat szerezzen a forradalmi Kubának.

Az USA nem adta fel a harcot, igyekezett megakadályozni, hogy az új Kuba életben maradjon és barátságokat kössön. Embargót vezetett be, nem volt hajlandó felvásárolni a kubai cukrot (noha eddig a termelés legnagyobb részét vették meg), több merényletet terveztek és kiviteleztek Castro ellen, és 1960. március 4-én felrobbant egy francia teherhajó, a La Coubre, amely Belgiumból hozott fegyvereket Kuba számára. 76 ember meghalt és több száz megsebesült a robbanásban – Che is részt vett az ápolásukban, majd részt vett a megemlékezésen. Ott készítette róla a leghíresebb fényképet Alberto Korda.

Novemberben Che lett a nemzeti bank elnöke és a pénzügyminiszter – pár hónappal korábban kapta meg az iparügyi minisztériumot. Az újabb munkák újabb tanulással jártak – naponta matematikát és közgazdaságtant tanult. Emellett újabb cikkeket írt, beszédeket tartott, hogy előmozdítsa az ország fejlődését és az előítéletek felszámolását.

1961-ben Kubában sikerült felszámolni az írástudatlanságot – több, mint százezer diák és tanár járta be az országot, hogy írni és olvasni tanítsa a parasztokat. Ez lett Che legsikeresebb kampánya. Azért is harcolt, hogy az egyetemeket nyissák meg az afro-amerikai, mulatt, munkás és szegény rétegek előtt is. Népszerűsítette az önkéntes munkát, ő maga is építkezéseken vagy cukornád-aratással töltötte a vasárnapját (az egyetlen napot, amikor nem az irodájában dolgozott) vagy éppen zsákokat cipelt a kikötőben. Keményen követelt, de önmagát kímélte a legkevésbé. Példát mutatott az embereknek, nagy tiszteletet vívott ki, noha nem igazán ért el sikereket és a gazdasági programjai is sikertelennek bizonyultak.

Gyakran utazott külföldre, hogy újabb kapcsolatokat építhessen ki – nemcsak szocialista, hanem ázsiai, arab és afrikai országokkal is. (1960 decemberében Magyarországon is járt.) Nemzetközi konferenciákon állt ki Kuba mellett, népszerűsítette a szocializmus eszméit, küzdött a világ megjavításáért - még New Yorkban is, az Egyesült Nemzetek gyűlése előtt (1964. december) fáradhatatlanul támadta és kritizálta az amerikai imperialista rendszert és az amerikai kormányt. New Yorkban két alkalommal is megpróbálták megölni – egy nő késsel támadt rá az UN épülete előtt, egy csónakból pedig rakétával célozták meg az épületet, ahol felszólalt.

1965. márciusában, miután hazatért Algériából, eltűnt a nyilvánosság elől. Ekkor már egy ideje tervezgette a kongói akcióját – noha erről Castro-n és a bizalmasain kívül senki nem tudott. Pletykák keringtek a haláláról és hogy a gazdasági kudarcai miatt tűnt el. Október 3-án Castro kénytelen volt felolvasni Che néhány hónappal korábban írt levelét, amelyben lemondott kubai állampolgárságáról és elmondta, hogy elhagyta Kubát, hogy ott harcoljon a szabadságért, ahol szükség van rá.

Titokban Kongóba utazott, hogy válogatott kubai harcosaival segítse a kubai szabadságharcosokat.  Szuahéliül és a helyi nyelveken tanult, igyekezett megtanítani a kongói és ruandai harcosokat a gerillaharc rejtelmeire – hiába. A hadművelet kudarccal végződött, számos ok miatt – többek között azért, mert a fegyelmezetlen kongói katonák nem akartak se gyakorlatozni, se harcolni. Tapasztalatait kongói naplójában írta meg.

1965. november 20-án csalódottan távozott Afrikából. Nem akart visszatérni Kubába, de végül engedett Castro kérésének. Miután fél évet töltött titokban Dar es Salaamban és Prágában, megváltoztatott külsővel megérkezett Havannába. Találkozott Castroval és a feleségével, majd elkezdett készülni a bolíviai bevetésére.

Félig leborotválta a haját, a maradékot fehérre festette és idős üzletembernek álcázva, kerülőúton érkezett meg La Pazba 1966. november 3-án. Gerillabázisát Ñancahuazúban kezdte kiépíteni – felhasználva a Sierra Maestra-i tapasztalatait. Kevés embere volt, nem igazán sikerült maga mellé állítani a helyi parasztokat, a bolíviai párt sem támogatta, több gerillája megszökött, megszakadt a kapcsolata Havanával, ahonnan támogatást kapott, mégis sikerült több kisebb győzelmet aratnia a bolíviai kormány seregével szemben.

1967 augusztusában azonban két gerillacsapat is áldozatul esett a bolíviai hadseregnek, amely jelentős támogatást kapott az USA-tól, ahonnan zöldsapkások és kommandósok érkeztek.

Október 7-én egy informátornak köszönhetően a bolíviai speciális erők rábukkantak Che-re és az embereire és körülvették őket. Másnap a harcban Che megsebesült és fogságba esett, embereinek nagy része meghalt – csupán ötnek sikerült megmenekülnie.

A véres, piszkos rongyokba öltözött, még mindig büszke Che-t La Higuera-ba vitték két emberével, megkötözve tartották a romos iskolaépületben. A bolíviai tisztek próbálták kifaggatni, de ő nem volt hajlandó felelni a kérdéseikre.

1967. október 9-én a bolíviai elnök, René Barrientos megparancsolta, hogy végezzék ki Che-t – noha az amerikai kormány azt akarta, hogy szállítsák Panamába további kihallgatásra. Az ítéletet egy részeg őrmester, Mario Terán hajtotta végre, akinek Che altestére kellett céloznia, hogy hiteles legyen a korábban kiadott nyilatkozat, miszerint Che harcban esett el néhány nappal azelőtt.

Che rákiáltott a tétovázó Teránra: „Tudom, hogy azért jöttél, hogy megölj. Lőjél. Tedd meg. Lőj le, te gyáva! Csak egy embert fogsz megölni!” – ekkor az őrmester tüzet nyitott. Che a földre esett, fájdalmában a csuklóját harapdálta, hogy ne kiáltson, mire újabb sorozatokat kapott, amik végeztek vele.

Holttestét egy helikopter talpára kötözték, Vallegrande-be vitték, ahol megállapították a személyazonosságát és kiterítették a fotósok elé, hogy lefényképezhessék a világ számára. Azután levágták a kezeit, hogy Argentinában azonosíthassák az ujjlenyomatai alapján, majd egy titkos helyen elásták a testét.

1995-ben Jon Lee Andersonnak, aki életrajzi könyvet írt Che-ről, egy bolíviai generális elárulta a titkos sír helyét – egy vallegrande-i leszállópálya közelében. 1997 júliusában megtalálták Che és néhány bajtársa csontvázait és sikeresen azonosították őket. 1997. október 17-én katonai tiszteletadás mellett helyezték őket örök nyugalomra Santa Clara-ban, a Che Guevara Mauzóleumban.

2008 júliusában nyilvánosságra kerültek Che bolíviai naplói és Kubában ingyen nyomtatták ki őket.

A bolíviai naplók és a Reminiscences of the Cuban Revolutionary War könyvei alapján készült el a Che – The Argentine és a Che – The Guerrilla című két film, Benicio Del Toro főszereplésével.

¡feliz cumpleaños!

2013.06.14. 09:26, Jolie

ma lenne 85 éves Che Guevara... ¡feliz cumpleaños!
kíváncsi lennék, milyen dolgokat vitt volna véghez, ha nem ölik meg 1967-ben...

Che Guevara a popkultúrában

2013.06.11. 06:36, Jolie



nem is én lennék, ha nem próbáltam volna meg becsempészni valahogyan Che Guevara-t a starity fórumjára... ;) *gonosz kacaj* néhány nappal ezelőtt írtam ezt a cikket, ami nagy meglepetésemre ma hajnalban meg is jelent (igaz, én péntekre kértem, mert akkor lenne Che 85. éves... de rendben...) íme, a cikk (fotókkal illusztrálva): [Che Guevara a popkultúrában]

Che Guevara a popkultúrában

Forradalmi hősből popikon és divatos kiegészítő

Mindenki ismeri Che Guevara nevét – vagy legalábbis az arcát, amely a leghíresebb fényképének köszönhetően ma is ott látható milliónyi használati cikken.

Che Guevara – eredeti nevén Ernesto Guevara de la Serna – Argentinában született 1928. június 14-én. Orvostanhallgató korában bejárta egész Dél-Amerikát, ott szembesült a falvak lakóinak szegénységével, borzalmas egészségi állapotával és éhezésével, és elhatározta, hogy valamit tenni fog, hogy jobb sors jusson nekik. Csatlakozott a Fidel Castro vezette kubai forradalomhoz és jelentős szerepe volt a győzelemben, melynek során Kuba független állam lett. Tevékenyen részt vett az új kormány munkájában és katonákat képzett ki, majd Kongóba ment, hogy ott is forradalmat robbantson ki, de onnan hamarosan távoznia kellett. Bolívia lett az új célpontja, támogatás híján 11 hónapig tartotta magát a gerilláival. 1967. október 7-én a CIA által támogatott bolíviai hadsereg elfogta őt La Higuera falujában, két nappal később pedig kivégezték – ekkor megszületett a legenda.

La Higuerában ma szentként tisztelik – San Ernesto néven. A bolíviai Vallegrande városában, ahol 1997-ben megtalálták az elrejtett földi maradványait, az ottaniak Che átkáról suttognak: hat ember azok közül, akik felelősek voltak a haláláért, kínok között fejezte be életét. Volt, akit megöltek, balesetben halt meg, az őt letartóztató Gary Prado pedig egy fegyverbaleset következtében lebénult. 

Kubában – ahol Che a forradalom után állampolgárságot kapott (ez a kitüntetés csupán két embernek jutott ki a történelem folyamán) – a gyerekek minden nap azzal kezdik az első órát, hogy tisztelegnek és azt kiáltják: Olyanok leszünk, mint Che!

Che Guevara életében nagyon megosztó személyiségnek számított. Sokan szerették, nők ezrei rajongtak érte, sokan gyűlölték - leginkább az amerikai és dél-amerikai uralkodó osztály tagjai, akik ellen egész életében harcolt. Mára azonban az imádott vagy rettegett gerillából a fiatalság, a szabadság és a lázadás szimbóluma lett. Alberto Korda hires fényképe, a Guerrillero Heroico, amit Che-ről készített, ma ott látható milliónyi poszteren, kulcstartón, trikón, sapkán, zászlón, kendőn, táskán, övcsaton vagy képeslapon.

Che-ből a reklámipar is jelentős hasznot húzott. Fagylalt, parfüm, cigaretta, kóla, vodka (Smirnoff), autó (Dacia), napszemüveg (Jean Paul Gaultier), fényképezőgép (Leica) eladására használták fel az arcát és a nevét, sőt, még a Taco Bell és a Coverse egyik reklámfilmjében is feltűnik.

A világ számos nagyvárosában találhatóak olyan bárok és kubai ételeket kínáló éttermek, amiket Che-vel népszerűsítenek. A pincérek katonai egyenruhában vagy a Che-éhez hasonló svájcisapkában szolgálnak fel. A falakat a legendás őrnagy képei díszítik és természetesen kubai zene szól a háttérben.

Che arca a képzőművészetekben is megtalálható. Számtalan szobra és róla készült festmények  mellett a leghíresebb a dróthuzalokból készített mellképe, amely a kubai belügyminisztérium épületének külső falán látható Havannában, a Plaza de la Revolución-on. Magazinok címlapján is gyakran szerepelt és időnként paródiák célpontjává vált – a National Lampoon magazin 1972. januári címlapján vagy a MAD magazin 2008. márciusi számában találhatunk erre példát.

 Több sportoló tetováltatta magára Che arcképét – például az argentin futball-legenda, Diego Maradona és az egykori boksz-világbajnok, Mike Tyson.

Számos színdarab és film is készült a kubai nemzeti hősről – leginkább az utóbbiak tettek szert jelentős hírnévre. Már 1968-ban, egy évvel a halála után leforgatták az El Che Guevara című filmet, Franciso Rabal főszereplésével, következő évben pedig a világhírű Omar Sherif bújt Che bőrébe. A három leghíresebb alkotás mégis az Evita (1996), amelyben Antonio Banderas formálta meg őt egy rövid szerepben, a The Motorcycle Diaries (2004), amely a dél-amerikai utazásait megörökítő naplója alapján készült, valamint a 2008-ban megjelent, kétrészes Che, amelyben Benicio Del Toro alakította a legendás gerillavezért – el is nyerte vele a legjobb színésznek járó díjat a cannes-i filmfesztiválon.

Che arca megjelenik számtalan filmben: a Fear and Loathing in Las Vegas egyik jelenetében (1998) a Benicio Del Toro által alakított karakter egy Che-posztert lát drogos kábulatában, a Confessions of a Teenage Drama Queen vígjátékában pedig Lindsay Lohan egy Che-trikót visel (2004).

A televízió sem maradhatott mentes a Che-re való utalásoktól. A Jessica Alba által népszerűvé vált Dark Angel című sorozatban a főszereplőnő neve Max Guevara. Che-trikók tűnnek fel számos sorozatban, a South Park animációs filmjében és a Zoku Sayonara Zetsubō Sensei című anime egyik epizódjában. A The Simpsons sem maradt ki a sorból – ott egy bár neve és egy falfestmény utal Guevara-ra.

Che a zene világában is megtalálható. Több énekes és banda beleszőtte a nevét a dalaiba – legyen az rock (Manic Street Preachers, Rolling Stones), punk (The (International) Noise Conspiracy), rap (Jay-Z, Nas), folk (Judy Collins), szintipop (Pet Shop Boys), vagy éppen klasszikus (Hans Werner Henze Das Floß der Medusa címmel rekviemet írt Guevera-nak).

A gitárvirtuóz Carlos Santana egy Che-trikót viselt a 2005-ös Oscar-gálán, Madonna a Guerrillero Heroico képét használta fel a 2003-as, American Life albumának borítójához – David Bowie a Lodger című albuma belső borítóján a Che holttestét ábrázoló kép látható. Jay-Z szintén viselt már Che-trikót és a Public Service Announcement című dalában azt énekli, hogy “olyan vagyok, mint Che Guevara – aranyékszerekkel”.

A legnagyobb népszerűségnek talán a Che arcképével díszített trikók örvendenek. Hétköznapi emberek és sztárok is előszeretettel viselik, akár lázadásból, akár azért, mert “menő”. A szupermodell Gisele Bündchen 2002-ben a San Pauloi divathéten Che-motívumos bikiniben lépett a kifutóra, Elizabeth Hurley pedig hasonló mintázatú Louis Vuitton táskával ment bulizni 2004-ben. Még a brit királyi család egyik tagja, Harry herceg is büszkén mutatkozott Che-trikójában 2006 júliusában.

Che egyik lánya, Aleida Guevara nem örült annak, hogy az édesapja arcképét minden termékre rányomják, de a trikókkal szemben nem emelt kifogást. Szerinte Che nagyot nevetne, ha látná, hogy mindenütt ott van, és “Valószínűleg nagyon örült volna, hogy olyan sok gyönyörű nő mellén láthatná az arcát.” Úgy vélte, hogy az édesapjának bizonyára tetszene az, hogy sokan nem divatból hordják az arcát viselő trikókat, hanem azért, mert így fejezik ki, hogy jobb emberekké akarnak válni, hogy jobb életet akarnak kiharcolni.

ajándék magamnak

2013.06.09. 13:43, Jolie



ahogyan tegnap ígértem, íme, a pénteken érkezett könyveim (egyik fele - a másik felébe tartozik Norman Mailer regénye Marylin Monroe-ról, Gandhi önéletrajzi írása, a Szinuhe (egyiptomi történelmi regény és egy könyv a kubai forradalomról, a címe: Venceremos!)
a nap jó híre: Manócska reggel hatkor ismét bogyózott! *-*

reggeli ajándék

2013.06.08. 17:48, Jolie

  

hihetetlen módon elhanyagolom a blogomat :( szégyellem is a dolgot, beismerem. Che Guevarának a hegyekben és dzsungelben való kemény menetelés és harcok közepette is mindig volt ideje, hogy a nap végén írjon legalább néhány sort a naplójába, én pedig... szégyen.
ma reggel Manócska megörvendeztetett azzal, hogy végre - három hét elteltével - ismét bogyózott reggel!!!!!!! (más kérdés, hogy most mindjárt hat óra és azóta nem szaporodott a létszám, de kezdetnek már ez is szép eredmény! meg is dicsértem érte és kapott egy szelet almát.
ma elkaptam néhány tündéri pillanatképet róla, amint éppen szundikált az édes:


 holnap megmutatom, milyen könyveket rendeltem egy online antikváriumból - tegnap reggel érkeztek meg ;)

Elejére | Újabbak | Régebbiek | Végére |
 

      


                                                                                                                            


Rosta Iván diplomás asztrológus vagyok! Szívesen elkészítem a horoszkópodat, fordúlj hozzám bizalommal. Várom a hívásod!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, egyéb épületek szigetelését kedvezõ áron! Hívjon! 0630/583-3168    *****    Ha te is könyvkiadásban gondolkodsz, ajánlom figyelmedbe az postomat, amiben minden összegyûjtött információt megírtam.    *****    Nyereményjáték! Nyerd meg az éjszakai arckrémet! További információkért és játék szabályért kattints! Nyereményjáték!    *****    A legfrissebb hírek Super Mario világából, plusz információk, tippek-trükkök, végigjátszások!    *****    Ha hagyod, hogy magával ragadjon a Mario Golf miliõje, akkor egy egyedi és életre szóló játékélménnyel leszel gazdagabb!    *****    A horoszkóp a lélek tükre, nagyon fontos idõnként megtudni, mit rejteget. Keress meg és nézzünk bele együtt. Várlak!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, lakások, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését!    *****    rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com - rose-harbor.hungarianforum.com    *****    Vérfarkasok, boszorkányok, alakváltók, démonok, bukott angyalok és emberek. A világ oly' színes, de vajon békés is?    *****    Az emberek vakok, kiváltképp akkor, ha olyasmivel találkoznak, amit kényelmesebb nem észrevenni... - HUNGARIANFORUM    *****    Valahol Delaware államban létezik egy város, ahol a természetfeletti lények otthonra lelhetnek... Közéjük tartozol?    *****    Minden mágia megköveteli a maga árát... Ez az ár pedig néha túlságosan is nagy, hogy megfizessük - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Why do all the monsters come out at night? - FRPG - Aktív közösség    *****    Az oldal egy évvel ezelõtt költözött új otthonába, azóta pedig az élet csak pörög és pörög! - AKTÍV FÓRUMOS SZEREPJÁTÉK    *****    Vajon milyen lehet egy rejtélyekkel teli kisváros polgármesterének lenni? És mi történik, ha a bizalmasod árul el?    *****    A szörnyek miért csak éjjel bújnak elõ? Az ártatlan külsõ mögött is lapulhat valami rémes? - fórumos szerepjáték    *****    Ünnepeld a magyar költészet napját a Mesetárban! Boldog születésnapot, magyar vers!    *****    Amikor nem tudod mit tegyél és tanácstalan vagy akkor segít az asztrológia. Fordúlj hozzám, segítek. Csak kattints!    *****    Részletes személyiség és sors analízis + 3 éves elõrejelzés, majd idõkorlát nélkül felteheted a kérdéseidet. Nézz be!!!!